Yageo AHA50AJB-390R
AHA50AJB-390R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AJB-390R
Brief Description
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 50W
Datasheet Download
AHA50AJB-390R.pdf
Availability of AHA50AJB-390R
QUANTITY
AHA50AJB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AJB-390R
Internal Part NumberEIS-AHA50AJB-390R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AJB-390R
Related LinksAHA50A, AHA50AJB-390R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AJB-390R Details Description
Related parts for AHA50AJB-390R
MODULE POWER ENTRY SNAP IN SW 4A datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
SW PIN PLUNG SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf