Yageo RT0402DRD0721KL
RT0402DRD0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0721KL
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0721KL.pdf
Availability of RT0402DRD0721KL
QUANTITY
RT0402DRD0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0721KL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0721KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0721KL
Related LinksRT0402D, RT0402DRD0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0721KL Details Description
Related parts for RT0402DRD0721KL
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL ADJ 10SON datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2258-12 datasheet.pdf
512M MDDR X32 200MHZ IND 46NM datasheet.pdf