Cornell Dubilier Electronics AHD106M50D16T
AHD106M50D16T picture photo
Mfg. Part Number
AHD106M50D16T
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AHD106M50D16T.pdf
Availability of AHD106M50D16T
QUANTITY
AHD106M50D16T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD106M50D16T
Internal Part NumberEIS-AHD106M50D16T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesAHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.9 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance4 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD106M50D16T
Related LinksAHD106, AHD106M50D16T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD106M50D16T Details Description
Related parts for AHD106M50D16T
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
CONN HOUSING DUAL ROW 4POS .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 3LVL .900 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 62A 8POWERFLAT datasheet.pdf