XP Power AHM150PS15C2-8
AHM150PS15C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM150PS15C2-8
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 150W
Datasheet Download
AHM150PS15C2-8.pdf
Availability of AHM150PS15C2-8
QUANTITY
AHM150PS15C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM150PS15C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM150PS15C2-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM150PS15C2-8
Related LinksAHM150P, AHM150PS15C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM150PS15C2-8 Details Description
Related parts for AHM150PS15C2-8
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJ BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 220V datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/HEAT SINK datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf