XP Power AHM150PS19
AHM150PS19 picture photo
Mfg. Part Number
AHM150PS19
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W
Datasheet Download
AHM150PS19.pdf
Availability of AHM150PS19
QUANTITY
AHM150PS19 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM150PS19
Internal Part NumberEIS-AHM150PS19
3D ModelAHM150PSxx.stpAHM150PSxx.igs
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)7.89A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM150PS19
Related LinksAHM15, AHM150PS19 Datasheet, XP Power Distributor
AHM150PS19 Details Description
Related parts for AHM150PS19
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.080" UNIV datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf