XP Power AHM180PS12C2-8
AHM180PS12C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM180PS12C2-8
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 165W
Datasheet Download
AHM180PS12C2-8.pdf
Availability of AHM180PS12C2-8
QUANTITY
AHM180PS12C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM180PS12C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM180PS12C2-8
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)13.5A
Power (Watts)165W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.87" L x 3.15" W x 1.46" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max162W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM180PS12C2-8
Related LinksAHM180P, AHM180PS12C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM180PS12C2-8 Details Description
Related parts for AHM180PS12C2-8
RES 3.57K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 500 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80NS 48CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.063 CLIP TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 7A 9.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP-ROUTE 4X8 GR END datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf