XP Power AHM250PS19T
AHM250PS19T picture photo
Mfg. Part Number
AHM250PS19T
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 240W
Datasheet Download
AHM250PS19T.pdf
Availability of AHM250PS19T
QUANTITY
AHM250PS19T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM250PS19T
Internal Part NumberEIS-AHM250PS19T
3D ModelAHM250PSxxT.stpAHM250PSxxT.igs
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)12.63A
Power (Watts)240W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension8.80" L x 3.48" W x 1.45" H (223.0mm x 88.5mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max240W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM250PS19T
Related LinksAHM25, AHM250PS19T Datasheet, XP Power Distributor
AHM250PS19T Details Description
Related parts for AHM250PS19T
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPTIC datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf