Panasonic Electric Works AHN22205
AHN22205 picture photo
Mfg. Part Number
AHN22205
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 5V
Datasheet Download
AHN22205.pdf
Availability of AHN22205
QUANTITY
AHN22205 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHN22205
Internal Part NumberEIS-AHN22205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesAHN
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current106.4mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.5 VDC
Operate Time15ms
Release Time20ms
FeaturesDiode
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power530 mW
Coil Resistance47 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHN22205
Related LinksAHN2, AHN22205 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AHN22205 Details Description
Related parts for AHN22205
CONN CHAMP RCPT 64 POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf