Yageo AHP500JB-27R
AHP500JB-27R picture photo
Mfg. Part Number
AHP500JB-27R
Brief Description
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 5W
Datasheet Download
AHP500JB-27R.pdf
Availability of AHP500JB-27R
QUANTITY
AHP500JB-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHP500JB-27R
Internal Part NumberEIS-AHP500JB-27R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHP500JB-27R
Related LinksAHP500, AHP500JB-27R Datasheet, Yageo Distributor
AHP500JB-27R Details Description
Related parts for AHP500JB-27R
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 8.3A 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.390" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 4MX32 86-TSOP datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 750 PF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf