Yageo AHP500JB-56R
AHP500JB-56R picture photo
Mfg. Part Number
AHP500JB-56R
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 5W
Datasheet Download
AHP500JB-56R.pdf
Availability of AHP500JB-56R
QUANTITY
AHP500JB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHP500JB-56R
Internal Part NumberEIS-AHP500JB-56R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHP500JB-56R
Related LinksAHP500, AHP500JB-56R Datasheet, Yageo Distributor
AHP500JB-56R Details Description
Related parts for AHP500JB-56R
Crystal 33.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL TTL-PECL DF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
RES 36 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A datasheet.pdf