Littelfuse L70S800.X
L70S800.X picture photo
Mfg. Part Number
L70S800.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 800A 700V NON STD FAST
Datasheet Download
L70S800.X.pdf
Availability of L70S800.X
QUANTITY
L70S800.X Order Process
Ship out your order
Specifications of L70S800.X
Internal Part NumberEIS-L70S800.X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL70S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 650VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.874" Dia x 3.311" L (73.00mm x 84.10mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L70S800.X
Related LinksL70S, L70S800.X Datasheet, Littelfuse Distributor
L70S800.X Details Description
Related parts for L70S800.X
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
025/090 ECU PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
8312-5 REAR COVER datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
AD-4045-TERM-STATION datasheet.pdf
20A BACK STUD CONNECTED-FLUSH datasheet.pdf