Vishay/Dale RER75FR539RCSL
RER75FR539RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR539RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.539 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR539RCSL.pdf
Availability of RER75FR539RCSL
QUANTITY
RER75FR539RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR539RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR539RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.539
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR539RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR539RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR539RCSL Details Description
Related parts for RER75FR539RCSL
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf