TE Connectivity Raychem Circuit Protection AHS080-2018-2
AHS080-2018-2 picture photo
Mfg. Part Number
AHS080-2018-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.80A T/R
Datasheet Download
AHS080-2018-2.pdf
Availability of AHS080-2018-2
QUANTITY
AHS080-2018-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHS080-2018-2
Internal Part NumberEIS-AHS080-2018-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max70A
Current - Hold (Ih) (Max)800mA
Current - Trip (It)2A
R Min/Max0.130 ~ 0.550 Ohm
Time to Trip9s
Package / Case2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHS080-2018-2
Related LinksAHS080, AHS080-2018-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
AHS080-2018-2 Details Description
Related parts for AHS080-2018-2
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf