CTS Electronic Components ATS300BSM-1
ATS300BSM-1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS300BSM-1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ATS300BSM-1.pdf
Availability of ATS300BSM-1
QUANTITY
ATS300BSM-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS300BSM-1
Internal Part NumberEIS-ATS300BSM-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationATS-SM RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATS-SM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency30MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS300BSM-1
Related LinksATS30, ATS300BSM-1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
ATS300BSM-1 Details Description
Related parts for ATS300BSM-1
CONN RECPT 9POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.591" DIA BLK datasheet.pdf
FIXED IND 140UH 3.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A 5X6DFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 54MM datasheet.pdf
LP 7.50/90/6 OG datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf