PUI Audio, Inc. AI-2429-TT-12V-R
AI-2429-TT-12V-R picture photo
Mfg. Part Number
AI-2429-TT-12V-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PCB
Datasheet Download
AI-2429-TT-12V-R.pdf
Availability of AI-2429-TT-12V-R
QUANTITY
AI-2429-TT-12V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AI-2429-TT-12V-R
Internal Part NumberEIS-AI-2429-TT-12V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2.9kHZ Constinuous
3D ModelAI-2429-TT-12V-R.igs
Standard Package50
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAI
PackagingTray
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range3 ~ 20V
Frequency2.9kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level95dB @ 12V, 10cm
Current - Supply8mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension23.8mm Dia x 16.0mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AI-2429-TT-12V-R
Related LinksAI-2429-, AI-2429-TT-12V-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AI-2429-TT-12V-R Details Description
Related parts for AI-2429-TT-12V-R
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 58W datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf