PUI Audio, Inc. AI-2429-TWT-12V-2-R
AI-2429-TWT-12V-2-R picture photo
Mfg. Part Number
AI-2429-TWT-12V-2-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PCB
Datasheet Download
AI-2429-TWT-12V-2-R.pdf
Availability of AI-2429-TWT-12V-2-R
QUANTITY
AI-2429-TWT-12V-2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AI-2429-TWT-12V-2-R
Internal Part NumberEIS-AI-2429-TWT-12V-2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2.9kHZ Constinuous
3D ModelAI-2429-TWT-12V-2-R.igs
Standard Package50
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAI
PackagingTray
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range3 ~ 20V
Frequency2.9kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level100dB @ 12V, 10cm
Current - Supply8mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
WashableYes
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension23.8mm Dia x 16.0mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AI-2429-TWT-12V-2-R
Related LinksAI-2429-T, AI-2429-TWT-12V-2-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AI-2429-TWT-12V-2-R Details Description
Related parts for AI-2429-TWT-12V-2-R
SW SNAP SPDT 15A ROLLER QC 125V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 175NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 12X12" GEN PURPOS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
PMR40 END CAP FITTING datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf