PUI Audio, Inc. AI-2429-TWT-12V-3-R
AI-2429-TWT-12V-3-R picture photo
Mfg. Part Number
AI-2429-TWT-12V-3-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 12VDC 24MM PCMNT
Datasheet Download
AI-2429-TWT-12V-3-R.pdf
Availability of AI-2429-TWT-12V-3-R
QUANTITY
AI-2429-TWT-12V-3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AI-2429-TWT-12V-3-R
Internal Part NumberEIS-AI-2429-TWT-12V-3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2.9kHZ Constinuous
3D ModelAI-2429-TWT-12V-3-R.igs
Standard Package50
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAI
PackagingTray
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range3 ~ 20V
Frequency2.9kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level95dB @ 12V, 10cm
Current - Supply8mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
WashableYes
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension23.8mm Dia x 16.0mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AI-2429-TWT-12V-3-R
Related LinksAI-2429-T, AI-2429-TWT-12V-3-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AI-2429-TWT-12V-3-R Details Description
Related parts for AI-2429-TWT-12V-3-R
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WDU 2.5-10 PA OR datasheet.pdf
MODEM SOCKET GPRS QUAD-BAND GSM datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf