PUI Audio, Inc. AI-3736-P-C28-R
AI-3736-P-C28-R picture photo
Mfg. Part Number
AI-3736-P-C28-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 12VDC 37MM PANEL
Datasheet Download
AI-3736-P-C28-R.pdf
Availability of AI-3736-P-C28-R
QUANTITY
AI-3736-P-C28-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AI-3736-P-C28-R
Internal Part NumberEIS-AI-3736-P-C28-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAI-3736-P-C28-R.igs
Standard Package50
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAI
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range4 ~ 28V
Frequency3.6kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level90dB @ 12V, 10cm
Current - Supply8mA
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationScrew Terminals
Size / Dimension37.8mm Dia x 23.5mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AI-3736-P-C28-R
Related LinksAI-3736, AI-3736-P-C28-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AI-3736-P-C28-R Details Description
Related parts for AI-3736-P-C28-R
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DPAK datasheet.pdf
JOG-REV datasheet.pdf
BOARD EMULATOR 78K0 UPD780336 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 150 OHM 100MA 1005 datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf