Abracon Corporation AIAC-0805C-3N9K-T
AIAC-0805C-3N9K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAC-0805C-3N9K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 1.2A 2.6 MOHM
Datasheet Download
AIAC-0805C-3N9K-T.pdf
Availability of AIAC-0805C-3N9K-T
QUANTITY
AIAC-0805C-3N9K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAC-0805C-3N9K-T
Internal Part NumberEIS-AIAC-0805C-3N9K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAC-0805C.pdfAIAC-0805C.stp
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAC-0805C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance3.9nH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 mOhm Max
Q @ Freq80 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.112" L x 0.071" W (2.85mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAC-0805C-3N9K-T
Related LinksAIAC-080, AIAC-0805C-3N9K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAC-0805C-3N9K-T Details Description
Related parts for AIAC-0805C-3N9K-T
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24EMP datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf