Abracon Corporation AIAP-01-121K-T
AIAP-01-121K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-01-121K-T
Brief Description
FIXED IND 120UH 470MA 900 MOHM
Datasheet Download
AIAP-01-121K-T.pdf
Availability of AIAP-01-121K-T
QUANTITY
AIAP-01-121K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-01-121K-T
Internal Part NumberEIS-AIAP-01-121K-T
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-01-121K-T
Related LinksAIAP-01, AIAP-01-121K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-01-121K-T Details Description
Related parts for AIAP-01-121K-T
WASHER SHOULDER #8 FIBRE datasheet.pdf
LED ORANGE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf