| Internal Part Number | EIS-LCMB16-8-L | |
| Series | LCMB | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M8 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.047" (1.19mm) | |
| Length - Overall | 1.858" (47.20mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.512" (13.00mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 16mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.217" (5.51mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.283" (7.19mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.354" (8.99mm) | |