Abracon Corporation AIAP-01-562K-T
AIAP-01-562K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-01-562K-T
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 63MA 55 OHM TH
Datasheet Download
AIAP-01-562K-T.pdf
Availability of AIAP-01-562K-T
QUANTITY
AIAP-01-562K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-01-562K-T
Internal Part NumberEIS-AIAP-01-562K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-01.pdfAIAP-01.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating63mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant400kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-01-562K-T
Related LinksAIAP-01, AIAP-01-562K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-01-562K-T Details Description
Related parts for AIAP-01-562K-T
FIXED IND 12UH 1.52A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC QUAD 2-1DATA SELEC/MUX16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 100V 150W T11 datasheet.pdf
IC SRAM 1M LP 128X8 32STSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf