Abracon Corporation AIAP-02-150K
AIAP-02-150K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.3A 40 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-02-150K.pdf
Availability of AIAP-02-150K
QUANTITY
AIAP-02-150K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-150K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-02.pdfAIAP-02.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-02
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-150K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-150K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-150K Details Description
Related parts for AIAP-02-150K
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6AWG #3/8" datasheet.pdf
LED HOLDER RA 5MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
FAN 172X150X55MM 230V HIGH TEMP datasheet.pdf