Abracon Corporation AIAP-02-560K
AIAP-02-560K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.7A 131 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-02-560K.pdf
Availability of AIAP-02-560K
QUANTITY
AIAP-02-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-560K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-560K
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-560K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-560K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-560K Details Description
Related parts for AIAP-02-560K
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M PREWIRED MOD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO277A datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf