Abracon Corporation AIAP-02-682K
AIAP-02-682K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-682K
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 150MA 16.3 OHM
Datasheet Download
AIAP-02-682K.pdf
Availability of AIAP-02-682K
QUANTITY
AIAP-02-682K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-682K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-682K
Material - Core-
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-682K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-682K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-682K Details Description
Related parts for AIAP-02-682K
LED 7-SEG .56 DUAL RED CA DIRECT datasheet.pdf
RES SMD 23.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 12.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 9CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf