Abracon Corporation AIAP-03-103K
AIAP-03-103K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-03-103K
Brief Description
FIXED IND 10MH 266MA 7.3 OHM TH
Datasheet Download
AIAP-03-103K.pdf
Availability of AIAP-03-103K
QUANTITY
AIAP-03-103K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-03-103K
Internal Part NumberEIS-AIAP-03-103K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-03.pdfAIAP-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-03
Material - Core-
Inductance10mH
Tolerance±10%
Current Rating266mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-03-103K
Related LinksAIAP-0, AIAP-03-103K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-03-103K Details Description
Related parts for AIAP-03-103K
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERM 1000 OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 52POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 35MA 308 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf