Abracon Corporation AIAP-03-272K
AIAP-03-272K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-03-272K
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 530MA 2.06 OHM
Datasheet Download
AIAP-03-272K.pdf
Availability of AIAP-03-272K
QUANTITY
AIAP-03-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-03-272K
Internal Part NumberEIS-AIAP-03-272K
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating530mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.06 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-03-272K
Related LinksAIAP-0, AIAP-03-272K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-03-272K Details Description
Related parts for AIAP-03-272K
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IP CORE ENCODER ECP2 W/DECODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 36" YEL JACKS datasheet.pdf
FIBER OPTIC CLOSURE SYSTEM datasheet.pdf
DC MOTOR 12V 2.6W datasheet.pdf