Artesyn Embedded Technologies AIH10H300N-L
AIH10H300N-L picture photo
Mfg. Part Number
AIH10H300N-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 300VIN 24V@10A
Datasheet Download
AIH10H300N-L.pdf
Availability of AIH10H300N-L
QUANTITY
AIH10H300N-L Order Process
Ship out your order
Specifications of AIH10H300N-L
Internal Part NumberEIS-AIH10H300N-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAIH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)420V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation-
FeaturesOVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max249.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIH10H300N-L
Related LinksAIH10H, AIH10H300N-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AIH10H300N-L Details Description
Related parts for AIH10H300N-L
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
DOOR STEEL 85.5X19.33" BE/GY datasheet.pdf
IC PHOTOSENSOR SIDELOOKER datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 148.3565MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf