Abracon Corporation AIMC-0402-10NJ-T
AIMC-0402-10NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-10NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 300MA 420 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-10NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-10NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-10NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-10NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-10NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-10NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-10NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-10NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-10NJ-T
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 200MHZ 196MAPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf