Abracon Corporation AIMC-0402-1N8S-T
AIMC-0402-1N8S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-1N8S-T
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 400MA 120 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-1N8S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-1N8S-T
QUANTITY
AIMC-0402-1N8S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-1N8S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-1N8S-T
Material - CoreCeramic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-1N8S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-1N8S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-1N8S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-1N8S-T
CONN SPRING 49POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR .05" 100PS DL PCB R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC VOICE PROCESSOR 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C S 72" WHT JACKS datasheet.pdf
IDLER ROLLER datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf