Abracon Corporation AIMC-0402-56NJ-T
AIMC-0402-56NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-56NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
AIMC-0402-56NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-56NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-56NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-56NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-56NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)