Abracon Corporation AIMC-0603-56NJ-T
AIMC-0603-56NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-56NJ-T
Brief Description
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0603-56NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0603-56NJ-T
QUANTITY
AIMC-0603-56NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-56NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-56NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-56NJ-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-56NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-56NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-56NJ-T
IC QUAD COMP 14-SOIC datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP MALE HN.D SRS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf