Abracon Corporation AIMC-0603-R10J-T
AIMC-0603-R10J-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-R10J-T
Brief Description
FIXED IND 100NH 300MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
AIMC-0603-R10J-T.pdf
Availability of AIMC-0603-R10J-T
QUANTITY
AIMC-0603-R10J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-R10J-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-R10J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-R10J-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-R10J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-R10J-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-R10J-T
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CONN SOCKET 3 POS IDC 20-22AWG datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W STER 8MSOP datasheet.pdf
CONTROLLER NPN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS4126 datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM PWM 12VDC datasheet.pdf