Abracon Corporation AIMC-0805-56NJ-T
AIMC-0805-56NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-56NJ-T
Brief Description
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-56NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0805-56NJ-T
QUANTITY
AIMC-0805-56NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-56NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-56NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-56NJ-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-56NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-56NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-56NJ-T
FIXED IND 8.2NH 300MA 330 MOHM datasheet.pdf
MODULE SKT FOR PM3 64PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SILVER CONDUC EPOXY 21G SYR datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET PACK OF 100 datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf