Delta Electronics DRS-24V30W1AZ
DRS-24V30W1AZ picture photo
Mfg. Part Number
DRS-24V30W1AZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Datasheet Download
DRS-24V30W1AZ.pdf
Availability of DRS-24V30W1AZ
QUANTITY
DRS-24V30W1AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DRS-24V30W1AZ
Internal Part NumberEIS-DRS-24V30W1AZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRS-24V30W1A CB Test Cert
DRS-24V30W1A EC Declaration of Conformity
DRS-24V30W1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelDRS-24V30W1AZ.stp
2D DrawingDRS-24V30W1AZ.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDRS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, IP20, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension2.95" L x 0.83" W x 3.52" H (75.0mm x 21.0mm x 89.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRS-24V30W1AZ
Related LinksDRS-24, DRS-24V30W1AZ Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRS-24V30W1AZ Details Description
Related parts for DRS-24V30W1AZ
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON B 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.54A SOT-523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf