Abracon Corporation AIMC-0805-82NJ-T
AIMC-0805-82NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-82NJ-T
Brief Description
FIXED IND 82NH 300MA 900 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-82NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0805-82NJ-T
QUANTITY
AIMC-0805-82NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-82NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-82NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-82NJ-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-82NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-82NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-82NJ-T
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.24V 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34K OHM 1% 30W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 40NH K1 datasheet.pdf
LOCATR FOR 1.6 DIA CONT 12G WIRE datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf