Abracon Corporation AIML-0603-150K-T
AIML-0603-150K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0603-150K-T
Brief Description
FIXED IND 15UH 1MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0603-150K-T.pdf
Availability of AIML-0603-150K-T
QUANTITY
AIML-0603-150K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0603-150K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0603-150K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0603.pdfAIML-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0603
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating1mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0603-150K-T
Related LinksAIML-060, AIML-0603-150K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0603-150K-T Details Description
Related parts for AIML-0603-150K-T
FIXED IND 10NH 300MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf