Vishay/Dale RCP2512B50R0JED
RCP2512B50R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B50R0JED
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B50R0JED.pdf
Availability of RCP2512B50R0JED
QUANTITY
RCP2512B50R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B50R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP2512B50R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B50R0JED
Related LinksRCP2512, RCP2512B50R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B50R0JED Details Description
Related parts for RCP2512B50R0JED
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN ATTACH PLUG ML-FML N datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
PSA8A PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIP-6 SSR 1 FORM B 3750 VRMS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AMPOWER,4/0,1/2,BENT 90 datasheet.pdf
FA HD-I 5EMPO160F210F BCH/LDMK. datasheet.pdf
330UF 10V 10X16 105C RAD datasheet.pdf