Abracon Corporation AIML-0805-180K-T
AIML-0805-180K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-180K-T
Brief Description
FIXED IND 18UH 5MA 900 MOHM SMD
Datasheet Download
AIML-0805-180K-T.pdf
Availability of AIML-0805-180K-T
QUANTITY
AIML-0805-180K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-180K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-180K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0805.pdfAIML-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-180K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-180K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-180K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-180K-T
FIXED IND 680UH 120MA 7.2 OHM datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 32DIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 34POS GOLD SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 320W datasheet.pdf
8322-3 ANVIL datasheet.pdf
IPASS PLUS HD CAGEREC 1X4 076AU datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf