Abracon Corporation AIML-0805-1R2K-T
AIML-0805-1R2K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-1R2K-T
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
AIML-0805-1R2K-T.pdf
Availability of AIML-0805-1R2K-T
QUANTITY
AIML-0805-1R2K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-1R2K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-1R2K-T
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-1R2K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-1R2K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-1R2K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-1R2K-T
RES 48.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf