Abracon Corporation AIML-0805-1R5K-T
AIML-0805-1R5K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-1R5K-T
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
AIML-0805-1R5K-T.pdf
Availability of AIML-0805-1R5K-T
QUANTITY
AIML-0805-1R5K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-1R5K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-1R5K-T
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-1R5K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-1R5K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-1R5K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-1R5K-T
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 8COL VERT datasheet.pdf
RES 561 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 55C 6W MAKE datasheet.pdf