Abracon Corporation AIML-1206-8R2K-T
AIML-1206-8R2K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-1206-8R2K-T
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 25MA 800 MOHM
Datasheet Download
AIML-1206-8R2K-T.pdf
Availability of AIML-1206-8R2K-T
QUANTITY
AIML-1206-8R2K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-1206-8R2K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-1206-8R2K-T
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant31MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-1206-8R2K-T
Related LinksAIML-120, AIML-1206-8R2K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-1206-8R2K-T Details Description
Related parts for AIML-1206-8R2K-T
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC CTLR FLASHER W/TRAILER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SGE-225-2-1530L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CONN HOUSING 100POS 1.27MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf