Abracon Corporation AIRD-03-680K
AIRD-03-680K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-03-680K
Brief Description
FIXED IND 68UH 9A 29 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-03-680K.pdf
Availability of AIRD-03-680K
QUANTITY
AIRD-03-680K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-03-680K
Internal Part NumberEIS-AIRD-03-680K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-03.pdfAIRD-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-03
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating9A
Current - Saturation15A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)29 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1Hz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-03-680K
Related LinksAIRD-0, AIRD-03-680K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-03-680K Details Description
Related parts for AIRD-03-680K
IC AMP AUDIO PWR 11W AB TO220-9 datasheet.pdf
RES 976 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ/3.3V 1A 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 28POS 3ROW BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX BRKT 5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3 datasheet.pdf