Abracon Corporation AISC-0402-10NJ-T
AISC-0402-10NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0402-10NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 480MA 200 MOHM
Datasheet Download
AISC-0402-10NJ-T.pdf
Availability of AISC-0402-10NJ-T
QUANTITY
AISC-0402-10NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0402-10NJ-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0402-10NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0402(HP).pdfAISC-0402(HP).stp
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0402-10NJ-T
Related LinksAISC-040, AISC-0402-10NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0402-10NJ-T Details Description
Related parts for AISC-0402-10NJ-T
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIN-POWER CODE COMB datasheet.pdf
2.5 W/W CONN RETAINER 511131005 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MOBILE I/O 64STQFP datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf