Abracon Corporation AISC-0402-8N2G-T
AISC-0402-8N2G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0402-8N2G-T
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 680MA 100 MOHM
Datasheet Download
AISC-0402-8N2G-T.pdf
Availability of AISC-0402-8N2G-T
QUANTITY
AISC-0402-8N2G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0402-8N2G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0402-8N2G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0402(HP).pdfAISC-0402(HP).stp
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±2%
Current Rating680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0402-8N2G-T
Related LinksAISC-040, AISC-0402-8N2G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0402-8N2G-T Details Description
Related parts for AISC-0402-8N2G-T
MOD INVERTER CCFL 6W 5V PROG datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 4 SLOT datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-TSSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 6POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf