Nichicon PCV1D470MCL1GS
PCV1D470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1D470MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCV1D470MCL1GS.pdf
Availability of PCV1D470MCL1GS
QUANTITY
PCV1D470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1D470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1D470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1D470MCL1GS
Related LinksPCV1D47, PCV1D470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1D470MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1D470MCL1GS
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 70 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
MICRO 100 F 6" RBW datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 100MHz, 144-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf