Abracon Corporation AISC-0603-R0056J-T
AISC-0603-R0056J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R0056J-T
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 100 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603-R0056J-T.pdf
Availability of AISC-0603-R0056J-T
QUANTITY
AISC-0603-R0056J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R0056J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R0056J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603-R0056J-T
Related LinksAISC-0603, AISC-0603-R0056J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603-R0056J-T Details Description
Related parts for AISC-0603-R0056J-T
IC BUCK MOSFET DRIVER 16-HTSSOP datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR W/O C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 7.4A datasheet.pdf