Abracon Corporation AISC-0603-R072J-T
AISC-0603-R072J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R072J-T
Brief Description
FIXED IND 72NH 320MA 430 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603-R072J-T.pdf
Availability of AISC-0603-R072J-T
QUANTITY
AISC-0603-R072J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R072J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R072J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance72nH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603-R072J-T
Related LinksAISC-060, AISC-0603-R072J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603-R072J-T Details Description
Related parts for AISC-0603-R072J-T
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.58A 210 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DIN CONN RCPT 20 POS 2 ROW STR datasheet.pdf