Abracon Corporation AISC-0805-R056J-T
AISC-0805-R056J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805-R056J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 500MA 320 MOHM
Datasheet Download
AISC-0805-R056J-T.pdf
Availability of AISC-0805-R056J-T
QUANTITY
AISC-0805-R056J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805-R056J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805-R056J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805.pdfAISC-0805.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.55GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package0907 (2317 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805-R056J-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805-R056J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805-R056J-T Details Description
Related parts for AISC-0805-R056J-T
RECT BRIDGE GPP 1000V 35A GBPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BLACK HEX NUT 15/32-32 NS THREAD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
12P,RAST 2.5 TAB HEADER,EX- LOCK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC R-6 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf