Abracon Corporation AISC-0805F-1R5G-T
AISC-0805F-1R5G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805F-1R5G-T
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 225MA 1.45 OHM
Datasheet Download
AISC-0805F-1R5G-T.pdf
Availability of AISC-0805F-1R5G-T
QUANTITY
AISC-0805F-1R5G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805F-1R5G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805F-1R5G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805F.pdfAISC-0805F.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±2%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package0907 (2317 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805F-1R5G-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805F-1R5G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805F-1R5G-T Details Description
Related parts for AISC-0805F-1R5G-T
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-3 datasheet.pdf
JACK PHONO YELLOW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 77MA 32 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 2.5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf